fbpx

Roboty paletyzujące

Paletyzacja

Roboty paletyzujące

Wszędzie tam, gdzie wymagana jest elastyczność automatycznego procesu paletyzacji najczęściej wybieranym rozwiązaniem są roboty paletyzujące.

Podobniej jak w przypadku paletyzatorów automatycznych, roboty paletyzujące stanowią najczęściej wybierane rozwiązanie dla procesów automatycznej paletyzacji. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety, dlatego przed wyborem konkretnego rozwiązania wspólnie z klientem weryfikujemy jego wymogi, potrzeby oraz możliwości jakie oferują dostępne na rynku urządzenia pod kątem paletyzowanego produktu.

Gdzie najlepiej sprawdzają się roboty paletyzujące?

Roboty paletyzujące z reguły wybierane są przez firmy, które wymagają elastycznego procesu paletyzacji.

Kiedy stosujemy  roboty paletyzujące?

  • w sytuacji potrzeby elastycznego procesu paletyzacji
  • gdy jedno urządzenie paletyzujące będzie miało za zadanie wykonać paletyzację różnych asortymentów.
  • kiedy zmienia się ułożenie produktów na palecie, waga, rozmiar, kształt asortymentu.

Z uwagi na specyfikę ruchów robota i jego swobodę programowania, to rozwiązanie lepiej sprawdza się w wielowariantowych rozwiązaniach.

Nie bez znaczenia jest fakt, że w większości przypadków paletyzacja robotem jest rozwiązaniem tańszym. Z naszego doświadczenia od 20% do 50% w stosunku do paletyzatorów automatycznych. Firmom, które decydują się po raz pierwszy zastąpić paletyzację ręczną procesem automatycznym często polecamy to rozwiązanie, gdyż pozwala na łatwą modernizację i dostosowania robota do zmieniających się potrzeb procesu produkcyjnego.

Wady robotów paletyzujących

Tak jak wszystkie rozwiązania roboty paletyzujące posiadają swoje ograniczenia. Jednym z takich ograniczeń jest z pewnością wydajność procesu paletyzacji. Zastosowanie dedykowanego paletyzatora automatycznego z reguły poprawia wydajność paletyzacji o około 50%, a nawet 100%. W sytuacji, gdy wymagana wydajność paletyzacji jest wysoka, a robot paletyzujący wydaje się najlepszym wyborem z reguły stosujemy rozwiązania łączące zalety obu urządzeń.

Stoły grupujące

Aby poprawić wydajność paletyzacji często stosuje się wstępne grupowanie produktów przed pobraniem przez robota w celu ułożenia na palecie. Budowa stołu i sposób jego działania determinowany jest specyfiką paletyzowanego produktu. Stół grupujący do zgrzewek z butelkami swoją budową przypomina stół grupujący do kartonów. Zasada działania opiera się na odpowiednim orientowaniu kartonów, czy zgrzewek na przenośnikach i podawaniu rzędów, bądź pełnych warstw do robota. Stół grupujący do torebek z produktem sypkim, np. solą, różni się wyglądem i sposobem działania, gdyż sposób transportu przez robota paletyzującego, tj. konstrukcja chwytaka jest inna.

Chwytak butelek / zgrzewek

W zależności od typu butelki, jej wagi oraz ilości w zgrzewce. Do niewielkich mas i dużych ilości stosujemy chwytaki dwupłaszczyznowe, z jedną płaszczyzną ruchomą, które chwytają rząd butelek / zgrzewek ściskając je bocznie. Do dużych mas proponujemy chwytaki za szyjkę/korek. Przy wysokich wydajnościach stosujemy również chwytaki pełnej warstwy, gdzie wstępnie ułożoną na stole grupującym pełną warstwę chwytak pobiera w całości.

Chwytak worków

Do worków w większości zastosowań proponujemy chwytaki grzebieniowe, zwane również grabiami. Worek podawany jest na przenośnik rolkowy odbierany przez zamknięcie grabi na worku i ich swobodny przejazd pomiędzy rolkami przenośnika. Co ważne ten typ worka wymaga bardzo dokładnego spasowania z przenośnikiem rolkowym, dlatego te urządzenia dostarczamy w komplecie. W zależności od wymaganej wydajności paletyzacji oraz wagi pojedynczych worków stosujemy chwytaki jednosekcyjne i dwusekcyjne.

Co odróżnia nasze chwytaki od produktów konkurencyjnych, to stabilność trzymania produktu w chwytaku. Nasze chwytaki wyposażone są w boczne trzymanie worka oraz docisk górny, dzięki czemu przenoszenie worków może odbywać się z prędkościami niedostępnymi dla innych producentów.

Chwytaki podciśnieniowe

Jeśli tylko pozwala na to specyfika paletyzowanego produktu oraz wymagana wydajność warte uwagi są chwytaki podciśnieniowe. Paletyzacja kartonów, worków, wiaderek może odbywać się z wykorzystaniem podciśnienia. Nowoczesne rozwiązania nie wymagają już bardzo dokładnego przylegania chwytaka do powierzchni materiału. Chwytak sam rozpoznaje w którym miejscu znajduje się produkt i podaje podciśnienie tylko w te punkty, aby podniesienie towaru było możliwe.

Depaletyzacja i miksowanie zrobotyzowane

Obecna sytuacja na rynku handlu detalicznego wymusza na producentach oferowanie często dwóch, trzech typów produktu na jednej palecie. Biorąc pod uwagę proces produkcyjny budowanie miksowanych palet jest dość skomplikowane technologicznie i drogie. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rynku proponujemy zrobotyzowane stanowiska depaletyzacji i miksowania produktów. Jesteśmy w stanie wykonać miksowanie zgrzewek, miksowanie kartonów oraz innych opakowań w zależności od potrzeb klienta.

 

    Formularz kontaktowy