Praca w przemyśle od zaraz!
Na czym polega praca w przemyśle? Kształcenie zawodowe przeżywa swój renesans? Kształcenie dualne stanowi szansę dla branży przemysłowej?
Z powyższymi pytaniami zmierzył się Radosław Figarski, prezes firmy KONREM MET podczas wywiadu dla portalu Cozadzien.pl
Jak z pana perspektywy wygląda rynek pracy w naszym regionie?
– Rynek pracy na obszarze Radomia nigdy nie wyglądał zbyt dobrze. Natomiast ostatnio zaczęło się to poważnie zmieniać. O pracowników jest coraz trudniej. Borykamy się także z problemem pozyskiwania nowej kadry.
Firma Konrem MET wykonuje specjalistyczne projekty dla największych firm w Polsce. Tutaj można wspomnieć o takiej firmie, jak Zakład Przemysłu Chemicznego „Siarkopol”. Z jakimi trudnościami w zatrudnieniu boryka się właściciel takiej firmy?
– Oczywiście oprócz kadry typowo wykonawczej, czyli ludzi pracujących na obiektach, potrzebujemy specjalistów w dziedzinach mechaniki, elektryki czy automatyki. Największym problemem regionu radomskiego jest to, że nie kształci się w tych zawodach.
Aktualnie szukają państwo pracowników. Czy muszą to być osoby z doświadczeniem, czy mogą to być osoby, które dopiero zaczynają swoją ścieżkę zawodową?
– To powinny być osoby, które chcą się uczyć. Dlatego za każdym razem, kiedy pracownik rozpoczyna pracę – niezależnie, na jakim etapie swojej kariery się znajduje – musi zostać przyuczony. Jeśli jest to osoba bez doświadczenia, oczywiście tego czasu na przyuczenie musi poświęcić więcej, ale jesteśmy w stanie go poświęcić. Praca w przemyśle daje ogromne możliwości rozwoju
Na jakie dokładnie stanowiska prowadzona jest rekrutacja i na jakie profity może liczyć osoba zatrudniona?
– Prowadzimy rekrutację na szereg stanowisk wykonawczych, czyli pracowników fizycznych. Natomiast jeśli mówimy o specjalistach, to potrzebujemy konstruktorów mechaników, konstruktorów elektryków, automatyków i ludzi do przygotowania produkcji, czyli specjalistów od zamówień, zakupów i oczywiście też obsługi administracyjnej. Wszystkie oferty pracy dostępne są na naszej stronie internetowej tutaj.
Jak, pańskim zdaniem, teraz wygląda kształcenie zawodowe. Czy idzie w dobrym kierunku i czy nadal jest ono tak popularne, jak było kiedyś?
– Ostatnio wydaje mi się, że zaczęło się to zmieniać. Ludzie jednak doszli do wniosku, że studiowanie czy uczenie się kierunków ogólnych, jak administracja, albo socjologia nie zawsze rokuje możliwością znalezienia dobrej pracy. W przeciwieństwie do zawodów technicznych, które dają taką możliwość. W zasadzie w tym momencie w Polsce jest największe zapotrzebowanie na zawody techniczne. I obserwujemy tutaj pewną dobrą zmianę, czyli kształcenia ludzi w tych kierunkach technicznych.
Czyli de facto kształcenie zawodowe przeżywa swój renesans i na ludzi z takim wykształceniem czekacie?
– Tak, na takich ludzi czekamy. Ale mam wrażenia, że dopiero jesteśmy na początku tej drogi rozwoju, tego kształcenia technicznego, zawodowego.
Jeżeli chodzi o kształcenie dualne, to jest to szansa dla branży przemysłowej?
– Oczywiście kształcenie dualne w latach 70. czy 80. było bardzo popularne. Później zostało ono zaniechane, prawdopodobnie z braku kandydatów do kształcenia się w tych kierunkach. Natomiast jest bardzo potrzebne, bo tylko w taki sposób absolwent jakiejkolwiek szkoły jest w zasadzie w pełni wartościowym pracownikiem dla firmy.
Jesteście otwarci na ludzi, którzy nie mają jeszcze tak dużego doświadczenia w branży. Firma Konrem MET oferuje praktyki i staże dla uczniów i absolwentów.
– Tak, oferujemy praktyki i staże zarówno dla uczniów, absolwentów szkół, jak i studentów. Można wypełnić formularz dostępny na naszej stronie: link do formularza. Każdy, kto się do nas zgłosi znajdzie u nas miejsce. A mamy osoby, które przychodzą do nas na praktyki w wakacje już od kilku lat
Tutaj można przeczytać cały wywiad: link