fbpx

Elektryka

Przemysłowe instalacje elektryczne

Przemysłowe instalacje elektryczne

Przemysłowe instalacje elektryczne pełnią tę samą rolę, co instalacje domowe, czyli ich założeniem jest niezawodne i ciągłe dostarczanie energii elektrycznej do odbiorników prądu. Główna różnica polega na tym, że do zastosowań przemysłowych wykorzystywane są o wiele bardziej wymagające i energochłonne odbiorniki, co sprawia, że instalacja musi być przystosowana do znacznie większych obciążeń.

Określenie rodzaju przemysłowej instalacji elektrycznej

Istnieje możliwość zaprojektowania i wykonania różnych typów przemysłowych instalacji elektrycznej, czyli instalacji wysokiego, średniego i niskiego napięcia. Wybór powinien być dopasowany do potrzeb i specyfiki działalności danego przedsiębiorstwa oraz musi nastąpić jeszcze przed wykonaniem projektu instalacji. Wynika to z faktu, że do konkretnego rodzaju instalacji należy dobrać właściwy osprzęt elektryczny oraz odpowiednie szafy elektryczne. Przy podjęciu decyzji odnośnie typu instalacji należy wziąć pod uwagę to, jakie urządzenia będą do niej podłączone, jakich zabezpieczeń wymagają oraz jakie będzie maksymalne przewidywalne zapotrzebowanie na energię w przedsiębiorstwie.

Projektowanie przemysłowych instalacji elektrycznych

Przemysłowe instalacje elektryczne muszą być odpowiednio zaprojektowane, a projekt musi odpowiadać oczekiwaniom inwestora oraz być zgodny z aktualnie obowiązującymi normami. Przy jego tworzeniu należy wziąć pod uwagę wiele kwestii, które odnoszą się nie tylko do potrzeb przedsiębiorstwa, ale również specyfiki jego działalności, czy warunków technicznych konkretnego obiektu. Instalacja musi także odpowiadać przepisom przeciwpożarowym. Bardzo duży wpływ na bezpieczeństwo jej użytkowania, a tym samym kształt projektu, mają również czynniki środowiskowe, które występują w danym zakładzie przemysłowym.

Tworząc przemysłowe instalacje elektryczne dążymy do jak największej funkcjonalności, przy zachowaniu najwyższego poziomu bezpieczeństwa. W związku z tym zawsze używamy najwyższej jakości materiałów, które są dostosowane do specyfiki danego projektu. Każdy projekt zawiera specyfikację zastosowanych materiałów oraz zabezpieczeń właściwych dla danej instalacji. Wykonujemy również przeglądy przemysłowych instalacji elektrycznych oraz świadczymy usługi serwisowe. Serwis instalacji elektrycznych został szczegółowo opisany tutaj: link. Warto również pamiętać, że na tego typu instalacjach nie należy oszczędzać, ponieważ poziom ich zaawansowania sprawia, że w niektórych przypadkach rozbudowa w przyszłości może być droższa niż wykonanie dedykowanej instalacji od podstaw.