fbpx

Paletyzacja

Kapturownice – stretch hood

Kapturownice stretch hood

Zabezpieczanie palet technologią stretch hood polega na automatycznym zakładaniu na ładunek szczelnych, elastycznych kapturów z folii stretch. Metoda ta umożliwia założenie kaptura aż pod paletę, co szczelnie zabezpiecza ładunek. Stretch hood to technologia, która wymaga od maszyny przygotowania, rozciągnięcia oraz założenia kaptura na paletę z ładunkiem. Kapturownice wraz z owijarkami, o których szczegółowo pisaliśmy w tym miejscu: link są najczęściej wykorzystywanymi maszynami do zabezpieczania ładunków paletowych.

Jak działają kapturownice stretch hood?

Kapturownice stretch hood to automatyczne maszyny pakujące, które w trakcie jednego cyklu formują oraz nakładają kaptur z folii rozciągliwej na ładunek paletowy. Wykorzystywany jest w tym celu rękaw z wewnętrznymi zakładkami, który rozciąga folię. Jest to czynione na zimno, co sprawia, że nie jest wymagane dodatkowe ogrzewanie w celu obkurczenia folii. Foliarka kapturowa to urządzenie wyposażone w automatyczny pomiar wysokości ładunku paletowego, systemy otwierania i nakładania folii, a także czujnik kontrolujący jej ilość na rolce. Stosowanie tego typu maszyn umożliwia odpowiednie zabezpieczenie ładunków paletowych, co wymaga dużej precyzji. Kapturownica jest bowiem w stanie sposób dokładny umieścić folię pod paletą oraz zakończyć foliowanie na dowolnej wysokości ładunku. W naszej ofercie znajdują się urządzenia, które można dostosować do konkretnego rodzaju oraz ładowności palet. Dzięki temu sprzęt odpowiada potrzebom oraz wymaganiom klientów.

Zastosowanie kapturownic stretch hood

Pakowanie przy użyciu kapturownic stretch hood sprawdza się w różnych gałęziach przemysłu, co wynika przede wszystkim z zalet takiego rozwiązania. Dzięki nim foliarki kapturowe wykorzystywane są m.in. w:

 • przemyśle spożywczym – pakowanie produktów na paletach, takich jak cukier, napoje w butelkach, produkty w kartonach i wiele innych;
 • przemyśle chemicznym – pakowanie nawozów, produktów w beczkach, workach, itp.;
 • branży budowlanej – pakowanie cementu, farb, pytek ceramicznych, płyt drewnianych i wielu innych produktów;
 • inne – pakowanie węgla, pelletu, sprzętu AGD, ziemi ogrodniczej, itd.

Zalety foliarek kapturowych

Popularność stosowania kapturownic stretch hood wynika przede wszystkim z ich zalet, do których zalicza się m.in.:

 • dużą wydajność,
 • niski koszt opakowania jednostkowego,
 • możliwość instalacji do istniejącej linii produkcyjnej,
 • stabilność produktu na palecie,
 • szczelne zabezpieczenie ładunku przed czynnikami atmosferycznymi,
 • ograniczenie ryzyka uszkodzenia ładunku w skutek zbyt luźnego pakowania, kruszenia, zalania itp.
 • dodatkowe źródło reklamy, ponieważ można zastosować folię z nadrukowanym logo firmy.

Kapturownice stretch hood to urządzenia, które pozwalają zautomatyzować procesy paletyzacji. Oferowane przez nas rozwiązania można wdrożyć do każdej linii produkcyjnej.