fbpx

Paletyzacja

Paletyzatory automatyczne

Paletyzatory automatyczne

W procesach pakowania wykorzystywanych jest wiele specjalistycznych urządzeń, wśród których znajdują się m.in. paletyzatory automatyczne, czy owijarki, które zostały opisane w tym miejscu: link. Paletyzatory natomiast służą do automatycznego układania różnego typu towarów na paletach.

Czym są paletyzatory?

Paletyzator jest automatyczną i wielofunkcyjną maszyną przeznaczoną do formowania oraz układania w stosy zarówno opakowań zbiorczych, jak i sztywnych pojemników z zawartością na różnego rodzaju paletach, np. EUR. Paletyzatory umożliwiają automatyczne formowanie warstwy opakowań na palecie, co pozwala im umieścić na niej kolejną. Czy paletyzatory są w stanie umieścić na palecie jedynie towary o regularnych kształtach? Oczywiście, że nie, ponieważ wiele z nich jest dedykowanych do układania worków. W efekcie następuje spłaszczanie worka, co ma na celu uformowanie regularnego stosu.

Jak działają tego typu maszyny? Automatycznie, co oznacza, że zostaną odpowiednio zaprogramowane przez człowieka. Ich głównym elementem są urządzenia formujące paletową jednostkę ładunkową, urządzenia odbierające (np. przenośnik z taśmociągiem) oraz systemy zabezpieczające i odpowiadające za zasilanie. Poszczególne urządzenia mogą różnić się konstrukcją, wielkością, czy maksymalnym udźwigiem. Dodatkowo paletyzatory mogą być rozbudowane o następujące urządzenia peryferyjne:

  • przenośnik zasilający,
  • automatyczny magazynek z podajnikiem palet,
  • owijarkę automatyczną,
  • przenośnik buforowy gotowych palet.

W celu zapewnienia bezpieczeństwa procesów paletyzacji, paletyzatory sprzedawane są wraz z kompletnymi systemami zabezpieczeń.

Zalety paletyzatorów

Paletyzatory to urządzenia, które automatyzują procesy pakowania, a co za tym idzie zwiększają ich efektywność. Nie jest to jednak jedyna korzyść z ich stosowania, ponieważ, do najważniejszych zalet paletyzatorów zalicza się również m.in.:

  • precyzyjne układanie elementów na palecie,
  • możliwość pracy w trybie ciągłym,
  • powtarzalność układania elementów na palecie,
  • poprawę warunków, a także bezpieczeństwa pracy.

W jaki sposób działają depaletyzatory?

Opisując funkcjonalność paletyzatorów warto wspomnieć również o ich szczególnym typie, czyli urządzeniach depaletyzujących. Depaletyzator to maszyna dedykowana do rozformowywania palet, na których znajdują się zarówno opakowania zbiorcze, jak i sztywne pojemniki z określoną zawartością. Tego typu urządzenia również pracują w sposób automatyczny, co redukuje do minimum czynności wykonywane przez pracowników. Załadowane palety dostarczane są do obszaru depaletyzacji najczęściej przy użyciu transportera rolkowego.