fbpx

Konfekcjonowanie

Pakowaczki FFS i VFFS

Pakowaczki FFS i VFFS

Pakowaczki FFS, czyli Form Fill Seal oraz VFFS, czyli Vertical Fill Form Seal przeznaczone są do pakowania różnego rodzaju produktów w opakowania foliowe. Pierwsza z nich to maszyna pozioma, która formuje, napełnia i zamyka opakowanie. Pakowaczka VFFS jest natomiast maszyną pionową umożliwiającą automatyczne pakowanie różnego rodzaju toreb, czy woreczków.

Jak działają pakowaczki FFS?

Technologia FFS (z ang. Form Fill Seal, czyli uformowanie, napełnienie i zgrzanie) to tani sposób pakowania wyrobów, ponieważ opakowania są w tym przypadku wytwarzane z rękawa foliowego. Jest on nawinięty na rulon, a pakowaczka formuje go do kształtu worka, napełnia określonym wyrobem, a następnie zamyka (zgrzewa). Cały proces jest maksymalnie zautomatyzowany i niezawodny, ponieważ istnieje możliwość kontrolowania w czasie pracy wszystkich czynności wykonywanych przez maszynę. Zaletą pakowaczek FFS jest zatem nie tylko automatyzacja procesów pakowania, ale przede wszystkim redukcja kosztów, ponieważ materiał na opakowania kupowany jest w rulonach, z którego maszyna formuje opakowanie jest znacznie tańszy niż zakup gotowych opakowań jednostkowych. Dodatkową zaletą jest kompaktowa konstrukcja tego typu pakowaczek oraz możliwość wdrożenia ich do automatycznych linii produkcyjnych. Pakowaczki typu FFS sprawdzają się przy pakowaniu produktów o różnym kształcie, czy rozmiarze.

Na jakiej zasadzie działają pakowaczki VFFS?

Pakowaczki VFFS (z ang. Vertical Form Fill and Seal, czyli pionowe wypełnienie i uszczelnienie formy) to automatyczne rozwiązania pakowania pionowego, które podobnie jak w przypadku maszyn typu FFS tworzą opakowania z rolki folii. Proces pakowania przebiega automatycznie i polega na uformowaniu z płaskiej rolki folii opakowania, które jest zgrzewane z trzech stron. Następnie maszyna umieszcza w nim produkt, by na koniec zamknąć opakowanie. Tak przygotowane opakowanie jest szczelne na całym obwodzie. Pakowaczki VFFS wykorzystywane są do pakowania m.in. produktów sypkich (np. makaron, ryż, kawa) lub granulowanych. Można je wbudować do linii produkcyjnych, co nie tylko automatyzuje proces pakowania, ale umożliwia również pakowanie uzyskanych opakowań jednostkowych do opakowań zbiorczych. W tym celu na kolejnym etapie należy zastosować np. kartoniarki, o których więcej piszemy w tym miejscu: link.

Zalety pakowaczek FFS i VFFS

Oferowane przez nas pakowaczki FFS oraz VFFS to urządzenia, które znajdują zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu. Wynika to przede wszystkim z ich zalet, do których zalicza się m.in.:

  • wysoką wydajność (od kilkudziesięciu do nawet tysiąca opakowań na minutę),
  • elastyczność wynikającą z możliwości dostosowania do specyfiki danej linii produkcyjnej,
  • możliwość wykorzystania w zapylonym i wilgotnym środowisku,
  • zapobieganie powstawaniu wąskich gardeł procesowych,
  • możliwość pakowania różnych rodzajów torebek.